Wyszukaj

Robert Zdunek o trendach
w fit-out przestrzeni biurowych

Autor artykułu Robert Zdunek

Dzisiejsze aranżancje biur wymagają merytorycznej wiedzy i znajomości rozwiązań przyszłości.

Rosnąca świadomość ekologiczna, praca hybrydowa i rynek pracownika

Dzisiejsze aranżancje biur wymagają merytorycznej wiedzy i znajomości rozwiązań przyszłości. Wpłynęła na to nie tylko pandemia i przejście wielu firm na pracę hybrydową, ale również rosnąca świadomość ekologii oraz rynek pracownika. Cenione są rozwiązania proekologiczne. Pracownicy oczekują większej elastyczności oraz komfortu i wygody w miejscu pracy; pracodawcy – utrzymania kultury organizacyjnej pomimo pracy zdalnej/hybrydowej i optymalizacji wykorzystania powierzchni i kosztów biura.

Menedżerowie projektów fit-out odgrywają tu kluczową rolę, przedstawiając właścicielom i najemcom biur najnowsze strategie projektowania miejsc pracy i pomagając w integracji zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w biurze. Zastosowanie przemyślanych standardów aranżacji i wykończenia jest tu kluczowe, aby stworzyć atmosferę biura, która wzmocni kulturę organizacyjną i poczucie przynależności do marki, oraz spaceplan, który zaangażuje w twórczą i wygodną współpracę.

Sprostać oczekiwaniom

Wdrażając systemy o wysokiej wydajności, przykładowo wykorzystując oświetlenie LED, naturalne światło i pasywną wentylację, trzymając się materiałów o niskiej emisji czy montując stacje ładowania samochodów elektrycznych, firmy mogą z łatwością zmniejszyć swój wpływ na środowisko i przyczynić się do promocji ekologii i wizerunku firmy zaangażowanej społecznie (CSR).

Zależność pracowników od narzędzi cyfrowych podczas pandemii wymaga przyjrzenia się następnej generacji zaawansowanych platform cyfrowych, takich jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona lub, w opcji minimum, zadbania o wydajną i komfortową infrastrukturę IT i pracy opartej na spotkaniach hybrydowych.

Sprostanie rosnącym potrzebom pracowników biura względem różnorodności wymaga zaplanowania powierzchni spełniających zróżnicowane potrzeby estetyczne i możliwość wyboru tego, gdzie najlepiej wykonywać pracę w zależności od samopoczucia i potrzeb psychologicznych.  Również w Polsce nonszalancją przestaje być sala spotkań z sofami czy pokój do relaksacji.

Przyczynek do optymalizacji kosztów

Inteligentne biura mogą i powinny również gromadzić i udostępniać dane, umożliwiając firmom lepsze zrozumienie, kiedy i w jaki sposób wykorzystywane są różne przestrzenie. Inteligentna przestrzeń robocza wykorzystuje czujniki cyfrowe do monitorowania i reagowania na takie rzeczy, jak obłożenie, jakość powietrza i poziom naturalnego światła. Aplikacje do rezerwacji biurek, pomogą utrzymać płynny przepływ personelu, zapewniając, że tylko jedna osoba dotyka danego biurka każdego dnia, eliminując możliwość niemożności prawidłowego dystansu społecznego; mogą przyczynić się również do optymalizacji kosztów dzięki analizie, które przestrzenie w biurze są rzeczywiście wykorzystywane przez pracowników.

Fotografie dzięki uprzejmości Fot. Hushoffice / Mikomax oraz CitySpace Tryton