Wyszukaj

Kim jest typowy
klient usługi fit-out?

Autor artykułu Redakcja GoodRoom

Fit-out to usługa użyteczna dla każdej branży; jednak na zamówienie aranżacji najczęściej decydują się najemcy lokali biurowych i komercyjnych.

 

 

Usługa fit-out oznacza gruntowne przysposobienie przestrzeni na potrzeby właściciela lub najemcy lokalu. Firmy, które realizują fit out, analizują indywidualne potrzeby wszystkich użytkowników obiektu i sposób korzystania przez nich z przestrzeni, i na tej podstawie przygotowują projekt aranżacji. Dzięki temu właściciel lub najemca uzyskuje lokal w pełni dostosowany do swoich oczekiwań.

W jakich branżach zamawia się usługi fitout?

Kompleksowe aranżacje w modelu Zaprojektuj – Wybuduj są wskazane i mogą być zamówione praktycznie przez każdą branżę, od dowolnego lokalu usługowego / komercyjnego, przez powierzchnie biurowe, po obiekty użyteczności publicznej i prywatne inwestycje.

 

Lokale komercyjne

 

Wśród lokali komercyjnych usługi Design & Build szczególnie chętnie zamawiają biznesy specjalistyczne takie jak gabinety lekarskie i punkty medyczne, lokale gastronomiczne i inne obiekty branży HoReCa, kluby fitness. Wynika to z faktu, iż remonty we wspomnianych biznesach wymagają branżowej wiedzy aranżacyjno-budowlanej. W projektach remontowych tych obiektów nie wystarczy doświadczenie ogólnobudowlane ani nawet doświadczenie właściciela lub najemcy lokalu w danym rynku; konieczne jest know-how w obszarze fit-out – najlepiej we wszystkich 3 branżach sanitarnej, budowlanej i elektrycznej – połączone ze znajomością specyfiki rynku i rozwiązań, które się w nich sprawdzają – w tym np. specjalistyczne meble, wyposażenie i materiały, przepisy prawa, wymagania Sanepidu m.in. w zakresie rozkładu i funkcjonalności lokalu.

Projekty aranżacyjno-wykonawcze w specjalistycznych branżach muszą uwzględniać m.in.elementy takie jak: technologia branżowa (np. gastronomiczna), wymagania Sanepidu, roboty ogólnobudowlane, instalacje wysoko i niskoprądowe, instalacje klimatyzacji, wentylacji, instalacje wod-kan, odpowiednie materiały wykończeniowe, meble i urządzenia właściwe dla branży, wymagania prawne.

Współpraca z profesjonalnym dostawcą fitout w specjalistycznych branżach ogranicza ryzyko Inwestora, ponieważ minimalizuje potencjalną liczbę uwag i modyfikacji zgłoszanych przy odbiorach technicznych.

 

Lokale biurowe

 

Usługi fit out są coraz popularniejsze również w biurach. Dziś oczekiwania pracowników i gości w zakresie funkcjonalności, wyglądu i komfortu powierzchni biurowych są znacznie większe niż kiedyś. Pracodawcy, chcąc sprostać wymaganiom „rynku pracownika”, znacznie częściej angażują dostawców Design & Build do optymalizacji przestrzeni. Szczególnie duże firmy i korporacje oraz prestiżowe marki nie mogą pozwolić sobie na bylejakość biura.

Wbrew pozorom wzrost zainteresowania pracą hybrydową wcale „nie ułatwia życia” pracodawcom w zakresie zapewnienia komfortowych warunków pracy biurowej. Przeciwnie, chcąc zachęcić do pracy stacjonarnej swoich pracowników, przynajmniej od czasu do czasu, dla większej integracji oraz wzmocnienia ich motywacji i zaangażowania, pracodawcy są zmuszeni przeprowadzać modernizacje i uatrakcyjniać biuro.

 

 

Instytucje użyteczności publicznej

 

Remonty obiektów użyteczności publicznej bywają realizowane w ograniczonym budżecie, wyznaczonym w oparciu o przetargi, co powoduje, że instytucje niezawsze mogą pozwolić sobie na udział firmy fit-out w procesie aranżacyjno-wykończeniowym i decydują się pracować bezpośrednio z ekipami remontowymi.

To rozwiązanie jednak znacznie zwiększa ryzyko projektu, ponieważ odpowiedzialność za realizację najczęściej zostaje przesunięta bezpośrednio na pracowników urzędu, którzy zwykle nie posiadają odpowiednich uprawnień i wiedzy w branży elektrycznej, sanitarnej czy budowlanej, co umożliwiłoby im sprawowanie faktycznej kontroli nad ekipami. Pracownicy urzędu mogą zostać zwiedzeni przez ekipy budowlane pozbawione właściwego nadzoru.

Świadomość w obszarze ryzyka projektów aranżacyjno-wykonawczych rośnie jednak z roku na rok i również instytucje użyteczności publicznej zaczynają dostrzegać wartość dodaną płynącą ze sprawnego procesu remontowego przeprowadzonego w sposób odpowiedzialny i profesjonalny przez Project Managera Fit-Out.

 

Prywatne lokale

 

Fit-out bywa również zamawiany przez prywatnych inwestorów. W tym przypadku najczęściej dotyczy to inwestycji w większych obiektach z dużym budżetem, lub realizowanych w kilku lokalach jednocześnie, np. pod wynajem.

Dzięki zaangażowaniu firmy fit-out inwestor prywatny ogranicza ryzyko inwestycji.

W jakich lokalizacjach najczęściej zamawiane są usługi fit-out?

Fit-out najczęściej jest zamawiany w dużych miastach, gdzie przygotowanie wartościowej i funkcjonalnej przestrzeni to kwestia konkurencyjności obiektu lub/i biznesu. Wyjątkowe wnętrze niesie za sobą prestiż, popularność i wyróżnia spośród konkurencji.
W mieście każdy metr kwadratowy jest dosłownie na wagę złota i dlatego musi być optymalnie wykorzystany.

 

Fitout Warszawa / Fit-out Warszawa, Fitout Kraków / Fit-out Kraków, Fitout Wrocław / Fit-out Wrocław, Fitout Poznań / Fit-out Poznań, Fitout Gdańsk / Fit-out Gdańsk, Fitout Łódź / Fit-out Lódź, itp. to jedne z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w obszarze fit-out, co potwierdza popularność usługi w dużych aglomeracjach.

 

Usługa fitout sprawdziłaby sie również w mniejszych miejscowościach, jednak tu efektywność realizacji profesjonalnych firm fitout najczęściej wciąż przegrywa w walce o najniższą cenę – niezawsze idącą w parze z najwyższą jakością aranżacji – oraz relacjami z lokalnymi dostawcami usług remontowych. W mniejszych miejscowościach najemcy i wlaściciele powierzchni najczęściej decydują się na pracę bezpośrednio z ekipami wykonawczymi, często bez projektu funkcjonalnego i harmonogramu działań. Takie działanie obniża efektywność powierzchni, ponieważ nie jest poparte odpowiednimi analizami wydajności, komfortu i atrakcyjności powierzchni wśród użytkowników.