Wyszukaj

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych – co warto wiedzieć?

Autor artykułu Robert Zdunek

Ponad 85% kierowców samochodów elektrycznych chciałoby mieć możliwość ładowania swoich pojazdów w domu lub w pracy, a nie tylko z pomocą ładowarek miejskich. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w domu lub w biurze pozwala na szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze ładowanie elektryka. To również kwestia prestiżu biurowca.
Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy instalacji stacji ładowania.

Dlaczego warto mieć stację ładowania przy własnym biurze lub domu?

Regulacje UE sprawiają, że coraz więcej marek wprowadza do oferty auta elektryczne. Tym samym w szybkim tempie wzrasta zapotrzebowanie na stacje ładowania elektryków.

Konsumenci w postaci osób prywatnych i firm, którzy rozważają zakup pojazdów całkowicie elektrycznych lub hybryd typu plug-in muszą mieć gdzie „tankować”, dlatego też tak ważny w elektromobilności jest rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów.

Jak wynika z badań EV Klub Polska, ponad 85% kierowców samochodów elektrycznych chciałoby mieć możliwość ładowania swoich pojazdów w domu lub w pracy, a nie tylko z pomocą ładowarek miejskich.

Możliwe jest ładowanie samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka, ale to mniej efektywne, i niezawsze bezpieczne, rozwiązanie. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w domu lub w biurze pozwala na szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze ładowanie elektryka. W przypadku biurowców montaż ładowarki do elektryków to również kwestia podniesienia prestiżu budynku. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym biurowcu lub jej brak mogą mieć decydujące znaczenie przy wyborze danego obiektu przez nowego właściciela lub najemcę.

 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych a bezpieczeństwo

 

Stacje ładowania samochód elektrycznych spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa i norm, które kontroluje m.in. Urząd Dozoru Technicznego. Profesjonalna firma instalacyjna podłącza stację ładowania samochodów elektrycznych do dedykowanego obwodu o wartości co najmniej 16A. W przypadku fachowej firmy instalującej stację ładowania, inaczej niż w przypadku ładowania ze zwykłego gniazda, nie zachodzi niebezpieczeństwo, że przyłącze zostanie zbyt obciążone lub dojdzie do awarii.

Niektóre modele ładowarek  pozwalają na instalowanie ich zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, nawet bez dodatkowych zabezpieczeń – IP54, zabezpieczenia różnicowoprądowe i nadprądowe oraz mierniki energii elektrycznej są wówczas wbudowane w ładowarce. Stacje ładujące mają również zabezpieczenie różnicowe typu A lub B i funkcje bezpieczeństwa, które chronią pojazd i samą stację.

 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych a szybkość ładowania

 

W porównaniu do ładowania ze zwykłego gniazda elektrycznego, ładowanie z pomocą stacji ładowania samochodów elektrycznych jest duże szybsze. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych pozwala na ładowanie do 10 razy szybciej niż standardowe gniazdko ścienne 220 V.

Ładowanie kablem Mode 2 i ze zwykłego gniazdka ogranicza prędkość ładowania do 10 A i 2,3 kW, znacznie poniżej zapotrzebowania nowych pojazdów elektrycznych. Stacja ładowania samochodów elektrycznych jest podłączona pod dedykowany obwód o prądzie równym lub większym 16 A, co znacząco zwiększa efektywność ładowania.

 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych a wygoda

 

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy dedykowanym miejscu postojowym, tak w biurze, jak w bloku mieszkalnym, wyposażonej we wbudowany kabel, pozwala szybko i łatwo zaparkować pojazd i podłączyć wtyk stacji ładowania do pojazdu. W przypadku ładowania bezpośrednio z gniazda, kierowca musi zaparkować pojazd w taki sposób, by dosięgnąć do gniazda, co niezawsze będzie możliwe, wyciągnąć okablowanie z bagażnika, a następnie podłączyć kabel do samochodu i do gniazda naściennego. Cała operacja jest dłuższa i bardziej kłopotliwa.

Na co zwrócić uwagę przy montażu stacji ładowania?

Bezpieczeństwo instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych

 

Przed montażem należy sprawdzić parametry instalacji elektrycznej i zweryfikować dostępną rezerwę mocy w budynku, które mają decydujący wpływ przy wyborze ładowarki.

Ładowarki ze względu na prędkość ładowania dzieli się na:

 • wolne – o prądzie zmiennym o mocy poniżej 11 kW AC,
 • średnio szybkie – o prądzie od 11 do 22 kW AC,
 • szybkie – o prądzie od ok. 50 kW DC.

Instalacje elektryczne dzielimy na:

 • 3,7 kW to 1 faza, 16 A,
 • 7,4 kW to 1 faza, 32A lub 2 fazy po 16A, w niektórych autach niemieckich,
 • 11 kW to 3 fazy po 16A,
 • 22 kW oznacza 3 fazy po 32A.

 

Instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych zgodnie z przepisami

 

Instalacja stacji ładowania pojazdów elektrycznych powinna być powierzona profesjonalnej firmie instalacyjnej z uprawnieniami SEP w odpowiednich kategoriach. Świadectwo kwalifikacyjne SEP elektryka pozwoli na zachowanie gwarancji urządzenia; niektóre stacje ładowania tracą gwarancję, jeśli nie zostaną zainstalowane przez uprawnionego elektryka.

Projekt stacji ładowania samochodów elektrycznych może wymagać modernizacji budowlanych, dlatego warto zamówić dobór i instalację właściwej stacji ładowania u profesjonalnego dostawcy oferującego usługi wielobranżowego wykonawstwa z know-how w zakresie istalacji ładowarek. Fachowy wykonawca zagwarantuje również zgodność instalacji z przepisami krajowymi, takimi jak np. przepisy budowlane i normy elektryczne.

 

Koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych

 

Koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych zależy od rodzaju ładowarki.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych cena w zależności do rodzaju ładowarki:

 • Stacja ładowania AC – ładujące prądem zmiennym z mocą do 22 kW– to koszt między 6’000 a 30’000 zł. W tej grupie przykładowo WallBox 22 kW to koszt około 6’000-7’000 zł, a ładowarka wolnostojąca między 8000 a 30’000 zł.
 • Szybka ładowarka DC – ładujące prądem stałym z mocą 50-350 kW – to koszt od 40’000 do 200’000 zł. W Polsce maksymalnie występują ładowarki 150 kW i jest ich dosłownie kilka sztuk.

Dla porównania okablowanie podłączane do stadardowego gniazda elektrycznego to koszt między 500 a 2’000 zł.

 

Co powinien zawierać dobry projekt stacji ładowania?

Dla bezpieczeństwa i efektywności inwestycji projekt stacji ładowania samochodów elektrycznych powinien być wykonany przez profesjonalnego dostawcę.

Projekt instalacji stacji ładowania powinien zawierać kluczowe elementy inwestycji takie jak:

 • audyt przedwykonawczy (analiza i doradztwo właściwej lokalizacji instalacji,liczby stanowisk do ładowania, dobór właściwych urządzeń),
 • schematy instalacji,
 • inwentaryzacja istniejących instalacji elektrycznych wraz z rzutami DWG,
 • pomiary,
 • niezbędne uzgodnienia z urzędami i dokumentacja,
 • wykonanie mapy do celów projektowych lub wykonanie mapy zasadniczej,
 • wykonanie zgłoszenia na budowę,
 • dokumentacja powykonawcza.

 

Projekt stacji ładowania powinien uwzględniać również funkjonalność i komfort użytkowania:

 • wygląd i oznaczenie stacji,
 • łatwy dostęp do ładowarki,
 • komfort i bezpieczeństwo korzystania ze stacji ładowania,
 • miejsce, w którym ładowarka ma zostać zamontowana.