Wyszukaj

Od multifunkcjonalności
po eklektyzm –
przestrzeń biurowa
w trendach 2023
to istna mieszanka wrażeń!

Autor artykułu Robert Zdunek

Profesjonalna i wykonana ze smakiem aranżacja biura w 2023 roku? Wciąż możemy obserwować zmiany, które wpływają na funkcje przestrzeni biurowych. O aktualnych trendach
w tworzeniu nowoczesnego i funkcjonalnego biura
– Robert Zdunek, Managing Partner GoodRoom Sp. z o.o.

 

Profesjonalna i wykonana ze smakiem aranżacja biura w 2023 roku? Wciąż możemy obserwować zmiany, które wpływają na funkcje przestrzeni biurowych. Dobrze zorganizowane biuro to idealnie miejsce pracy zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Czy wiesz, jakie aktualnie panują trendy i co jest najważniejsze w stworzeniu nowoczesnego i funkcjonalnego biura?

Przez wzgląd na pandemię COVID-19, wiele miejsc pracy przeszło na tryb zdalny, lub częściowo wróciło do pracy stacjonarnej, lecz znaczna część pozostała przy pracy tzw. hybrydowej, łącząc ze sobą te dwie formy. Skończyły się już czasy, gdy pracownicy przebywali w białych, zimnych boksach. Aktualnie zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywają przestrzenie przyjazne człowiekowi z naturalnym oświetleniem, żywą kolorystyką, większą przestrzenią oraz miejscem do odpoczynku i relaksu. Dzięki temu pracujemy efektywniej!

Funkcjonalna przestrzeń w 2023 powinna być... multifunkcjonalna

Jak urządzić biuro komfortowo i modnie, tak by mobilizowało do pracy i jednocześnie kojarzyło się z domowym zaciszem? Nie jest to łatwe zadanie. Nowoczesne biuro ma być multifunkcjonalne – pomieszczenia powinny łączyć kilka funkcji w jednym, np. umeblowanie sali konferencyjnej powinno jednocześnie pozwolić na organizację dłuższego spotkania w luźnym charakterze, jak i zapewnić efektywność biznesowej telekonferencji; przestrzeń biurowa powinna umożliwiać zarówno organizację burzy mózgów oraz oferować spokój pracy indywidualnej. Ten trend nie jest nowością i znamy go od kilku sezonów, ale idea multifunkcjonalność stale się pogłębia. To scheda po pracy w pandemii, gdzie biurem stał się m.in. domowy salon.

Dobrym pomysłem są tzw. chill roomy, w których pracownik może zrelaksować się podczas przerwy, oglądając telewizję lub grając w grę wieloosobową np. piłkarzyki, co pozwala na zintegrowanie zespołu. Ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie worka treningowego, na którym można upuścić trochę emocji i nabrać energii do dalszej pracy.

Wielofunkcyjność również w meblach biurowych

Multifunkcjonalność dotyczy również mebli biurowych. Powoli standardem w dużych firmach stają się biurka z funkcją stania i siedzenia, umożliwiające pracę w różnych pozycjach dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu podnoszenia blatu… jednym przyciskiem lub z pilota. Coraz popularniejsze są też meble nawiązujące do przestrzeni domowej – miękkie fotele, sofy i tapicerka, które ocieplają wnętrze.

Nowoczesna przestrzeń stosuje mobilne ścianki działowe i mobilne meble — współczesna praca wymaga ruchu, komunikacji i kooperacji, a ta jest znacznie łatwiejsza, gdy pracownicy jednego biura lub coworkingu mają możliwość tymczasowego połączenia biurek lub innych mebli.

Modernizacje nieruchomości i obiekty mixed-use

Nieruchomości mixed-use – o mieszanym przeznaczeniu –  łączą funkcje mieszkaniowe, handlowo-rozrywkowe i biznesowe. Tu także widać ideę multifunkcjonalności i zacierania się granic życia prywanego i zawodowego, z jednoczesnym poszukiwaniem work-life balance.

Obiekty mixed-use oferują wiele atrakcyjnych udogodnień dla mieszkańców i najemców – w tym łatwy dostęp do kawiarni, restauracji, sklepów, lokali rozrywkowych, saloów urody czy punktów medycznych. Modernizacje obiektów w trendzie mixed-use często są przeprowadzane w obiektach loftowych (dawnych fabrykach, szwalniach, stoczniach). Takie nieruchomości najczęściej powstają w większych miastach, w pobliżu terenów zielonych – parków, rzek, bulwarów.

Od minimalizmu po feerię barw na ścianach i w dodatkach

Meble biurowe i gabinetowe utrzymane w białej lub czarnej kolorystyce są w trendach od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało je wyprzeć. To klasyka, która się nie nudzi. Podobnie według Instytutu Pantone baza kolorystyczna wnętrz w dalszym ciągu będzie dość neutralna. Jednak bardzo mile widziane będą mocne barwy w dodatkach i dekoracjach, np. intensywny żółty, koralowy, egzotyczny zielony, lekki błękit oraz kwiatowy fiolet. Widoczny w nadchodzących w 2023 trendach wnętrzarskich jest również odcień lawendowy, z niego jednak raczej powinny zrezygnować biura, ponieważ to kolor wyciszający i o chłodnym charakterze.

Całkowitym przeciwieństwem biur minimalistycznych, ale cieszące się równą popularnością, są przestrzenie, w których wykorzystuje się połączenie wielu barw. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w biurach kreatywnych, np. agencjach marketingowych, firmach IT i wydawnictwach. Kolorowe biura dodają pozytywnej energii do działania.

Ze względu na ocieplanie wnętrz biurowych w dodatkach sprawdzi się również: paleta rudych i brązowych odcieni, a także wykończenia w drewnie i cegle.

Natura w biurze, czyli biophilic design

Styl biophilic – inaczej biofilia, czyli umiłowanie do roślin – przywraca w architekturze i wnętrzach bliskość natury, która powinna była towarzyszyć nam od zawsze, również w biurowcach i wnętrzach biurowych.  Wachlarz kolorów i wzorów roślin występujących na całym świecie oddziałuje na naszą wyobraźnię, pobudza kreatywność oraz wprowadza w stan odprężenia i pozytywny nastrój. Zieleń poprawia klimat, powietrze oraz akustykę wnętrza i budynku. Do najczęściej stosowanych elementów biophilic design należą zielone ściany pokryte roślinną połacią. Najciekawsze projekty wkomponowują nawet żywe drzewa, fontanny i strumyki we wnętrze biura.

W Polsce, również w 2023 roku, nieustannie obecny będzie trend urban jungle, który wprost wypełnia wnętrza zielenią.

Ekologiczne biuro... i ekologiczny vintage

Poza inspiracjami z natury niezmiennie ważne będzie wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań. To trend, który pogłebia się od kilku lat. W modnych wnętrzach wykorzystujemy naturalne materiały. Coraz milej widziane są również, ekologiczne z natury, elementy vintage – korzystanie z mebli z drugiej ręki lub mebli wykonanych z przetworzonych odpadów, np. drewnianych. Nadgryzione zębem czasu stoły konferencyjne i w przestrzeniach wspólnych, krzesła, komody czy witrynki z drugiej ręki będziemy eksponować, zamiast tuszować.

Remont biura z firmą fit-out i w modelu design & build

Aranżacje i remont biura warto powierzyć specjaliście – biuro architektoniczne lub dostawca fit-out – dzięki temu przestrzeń zostanie zaprojektowana w trendach, a co ważniejsze zgodnie z potrzebami jej użytkowników. Warto przemyśleć wszystkie potrzeby osób pracujących w danym miejscu.

A Ty masz już pomysł na wnętrze Twojego biura? Porozmawiajmy o remoncie biura.