Wyszukaj

Dlaczego kolorystyka biura
jest ważna?

Autor artykułu Redakcja GoodRoom

Kolor ścian w przestrzeni biurowej i usługowej wpływa na nastrój. Inaczej czujemy się w ciemnym pokoju, gdzie dominują czerń oraz szarość, a inaczej w pełnym energii pomieszczeniu, którego ściany mają radosny ciepły kolor. Znajomość psychologii kolorów i umiejętne ich stosowanie w biurze daje niesamowite korzyści.

 

Z badań przeprowadzonych przez Institute for Color Research wynika, iż człowiekowi potrzebne jest tylko 90 sekund, aby przy pierwszym spotkaniu podświadomie ocenić daną osobę, produkt lub miejsce. W tak krótkim czasie, mózg decyduje o tym, jak dany czynnik wpływa na nasze samopoczucie i emocje. Institute for Color Research dowiódł również, że na ocenę przy pierwszym kontakcie znaczny wpływ (od 62% do 90%)  ma kolor. Tym samym warto świadomie podejść do planowania kolorystyki biura, lokalu usługowego i gastronomicznego, tworząc projekt aranżacji uwzględniający kolory mebli oraz kolor ścian.

Niewerbalna komunikacja kolorów

Kolory oddziałują na nas na różnych poziomach:

  • Podświadoma ocena
    – nauka potwierdza, że kolorystyka bezpośrednio wpływa na nasz odbiór różnych czynników przy pierwszym spotkaniu, wywołując uczucie przyjemności lub przykrości oraz wzbudzając rozmaite nastroje;

 

  • Fizjologia organizmu
    – z badań wynika również, że kolor ma wpływ na naszą fizjologię; im dłuższa fala świetlna, czyli im cieplejszy kolor, tym mocniejszy efekt pobudzenia organizmu;

 

  • Symbolika
    – kolory mają dla nas również znaczenie symboliczne – różnym barwom właściwie w każdej kulturze przypisane jest pewna symbolika. Co ciekawe okazało się, że psychologia kolorów jest uniwersalna, co oznacza, że jest niezależna od pochodzenia kulturowego osoby, na którą dany kolor oddziałuje, a głębsza analiza symboliki kolorów w różnych kulturach pokazuje, że znaczenia barw są do siebie bardzo zbliżone.

 

Świadomość tego, że kolory na nas oddziałują, pozwala nam kreować otoczenie i to, jak będziemy się w nim czuć.

Jest to szczególnie cenna wiedza w branży aranżacji lokali biurowych i komercyjnych, ponieważ pozwala maksymalizować pozytywny odbiór klientów i pracowników oraz efektywność przestrzeni.

Psychologia kolorów a kolorystyka wnętrz

  • Biały jako kolor ścian do biura

Biel i jej odcienie działają we wnętrzu uspokajająco. Przez swoją neutralność nie absorbują uwagi, pozwalają łatwiej się zrelaksować. Ważne również, że dają poczucie świeżości i czystości w pomieszczeniu. W takim otoczeniu odpoczywa się szybciej i bardziej efektywnie. Tym samym pierwsze, i słuszne, skojarzenie na stosowanie bieli to oczywiście obiekty medyczne i gabinety. To jednak nie wszystko, w mądrze przeprowadzonym zestawieniu z mocniejszymi barwami kolor biały świetnie sprawdzi się również w biurach, a właściwie – wszędzie.

  • Żółty jako kolor ścian do biura

Kolor żółty i żółcienie mają w sobie dużo pozytywnej energii. Zastosowany jako kolor ścian do biura wywołuje pozytywny nastrój użytkowników przestrzeni; może pobudzać do działania lub odprężać w zależności od wybranego odcienia. Soczysty żółty w dużych ilościach lub z czasem może być męczący dla oczu, dlatego stosuje się go w stonowanych odcienach lub dodatkach. To typowy kolor używany w lokalach usługowych dedykowanych dzieciom. Jako kolor dodatkowy sprawdza się również w lokalach gastronomicznych i biurowych.

  • Pomarańczowy jako kolor ścian do biura

Kolor pomarańczowy to emanacja energii, ciepła i optymizmu. Czy kolorystyka wnętrz z pomarańczem to dobry pomysł? Jak najbardziej, ponieważ to kolor wspomagający kreatywność i sprzyjający zabawie (również komunikacji i integracji w pracy). Pastelowe barwy pomarańczu są często stosowane przez agencje kreatywne, firmy technologiczne i consultingowe. Pomarańczowy pobudza apetyt i wspomaga trawienie, dlatego sprawdza się również we wnętrzach gastronomicznych i szerzej – branży HoReCa. Należy jednak uważać z jaskrawymi odcieniami pomarańczu, ponieważ obniża nastrój, źle wpływa na koncentrację i wywołuje uczucie niepokoju.

  • Czerwony jako kolor ścian do biura

Czerwony to kolor pewności siebie, radosny i pozytywny. W zależności do odcienia i zastosowanej ilości potrafi działać na nas w sposób zróżnicowany, od dodawania energii, po wzbudzanie agresji. To zrozumiałe, ponieważ wyniki badań naukowych pokazują, że czerwony najsilniej ze wszystkich kolorów stymuluje ludzki organizm. Stwierdzono m.in., że czerwień powoduje wyraźny wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu i tętna, a także zwiększa częstotliwość mrugania powiekami. Nie dziwi więc, że to kolor często wykorzystywany przez branżę reklamową; Ze względu na to, że ma w sobie duże pokłady energii i skutecznie pobudza do działania, jest ceniony również w branży budowlanej, fit-out i Design & Build. Niesie ze sobą przekaz o sile i energii. Podobnie jak pomarańczowy, pobudza apetyt. Mało który kolor z taką mocą jak czerwień ożywia przestrzeń, jednak z uwagi na to, że w dużych ilościach może powodować rozdrażnienie i agresję, warto wprowadzać go do wnętrza w dodatkach, jak doniczki, segregatory, pojedyńcze półki, obrazy czy elementy tapet, nie stosując go na dużym, jednolitych powierzchniach.

 

 

  • Niebieski jako kolor ścian do biura

Kolor niebieski to przeciwieństwo czerwieni; kojarzy się z morzem, niebem i przestrzenią, sprzyja uspokojeniu relaksowi, pomaga zredukować stres i zwalczyć bezsenność. Aranżacja kolorów ścian z błękitem obniża puls, koi nerwy, zwiększa zdolność koncentracji. Kolorem niebieski jest najczęściej wybieramy „ulubionym kolorem” zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wzbudza zaufanie i kojarzą się z profesjonalizmem. Z uwagi na to, że daje efekt schłodzenia i dezynfekcji, jest stosowany na oddziałach, na których leżą pacjenci po  oparzeniach. Można go wykorzystać, aby wizualnie „ochłodzić” nasłonecznione pomieszczenie, nagrzewające się latem. Kolorystyka wnętrz zakłada, że niebiskie sprawdza się  w biurach, w szczególności w salach konferencyjnych, pokojach szkoleń oraz pokojach pracowników, którzy wymagają koncentracji, skupienia i spokoju. Jako, że kojarzy się z błogością, jest również relatywnie często stosowany przez branżę hotelarską.

  • Fioletowy jako kolor ścian do biura

Kolory do biura  a fiolet? Kolor fioletowy to efekt połączenia energetycznej, gorącej czerwieni i wyciszającego, chłodnego niebieskiego. W zależności od zastosowanych proporcji barw składowych, fiolety mogą dodawać energii (mocne odcienie fioletu, śliwka, amarant, fuksja, purpura, itp.) lub uspokajać (lawendowy, „różowy”). Stonowane, rozbielone odcienie fioletu stosuje się w terapiach przezwyciężania lęków i fobii oraz branży HoReCa i branży beauty, podczas gdy nasycone odcienie wspierają pobudzanie kreatywności.

  • Zielony jako kolor ścian do biura

Zieleń to kolor przyrody, oddziałującej na nas odprężająco i relaksująco. Badania naukowe pokazują, że kolor zielony wpływa kojąco na układ nerwowy człowieka. Możliwe, że z tego powodu jest to drugi – po niebieskim – kolor najczęściej wskazywany jako ulubiony. W biurach zielony pomaga odpocząć oczom  zmęczonym pracą przed komputerem.

  • Szary jako kolor ścian do biura

Kolor szary pasuje praktycznie do wszystkiego. W dużej mierze został wprowadzony do mody na nowoczesne wnętrza za sprawą skandynawskiego minimalizmu. W aranżacji biur sprawdzi się szczególnie jasna szarość o właściwościach uspokajających i wyciszających. W obiektach i organizacjach, które stawiają na loftowy look lub nowoczesność, świetnie sprawdza się również w odcieniu betonu. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ilością szarości; zbyt duża ilość koloru szarego może działać przygnębiająco.

  • Brązowy jako kolor ścian do biura

Kolory do biura a brąz? Brązy oraz beże, uspokajają i dają ukojenie oczom. Dobrze wpływają na nasz nastrój, dają uczucie komfortu. Świetnie łączą się z żywszymi barwami takimi jak pomarańczowy, czerwony, soczysta (np. butelkowa) zieleń. Brązy dobrze współgrają z naturalnymi materiałami takimi jak kamień, drewno, rośliny i szkło. Świetnie sprawdzają się jako kolory do biura; jednak jak zawsze – w połączeniu z innymi barwami.

  • Czarny jako kolor ścian do biura

Kolor czarny jest elegancki i designerski, wprowadza do wnętrza spokój, wycisza emocje, dodaje nonszalancji.  Potrafi pomniejszyć przestrzeń. Zastosowany w nadmiarze może również wzbudzać depresję i niepokój, dlatego powinien być stosowany w dodatkach i elementach. Doskonale wygląda w połączeniu z naturalnymi materiałami jak cegła, szkło, kamień, drewno.

Najczęściej wybierane kolory do biura

Kolory do biura, jako przestrzeni pracy i wymiany myśli, powinny pobudzać do działania. Jeśli w danej firmie kluczowa jest koncentracja, warto postawić na barwy neutralne i chłodne o zgaszonym lub średnim nasyceniu lub stonowane barwy z palety kolorów natury. Przestrzeń wzmacniającą skupienie pomogą stworzyć wszelkie odcienie szarości, zieleń, błękit oraz eleganckie brązy. Również wyposażenie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra, drewno oraz surowy metal.

Jeśli jednak dana branża wymaga poszukiwania nieszablonowych, kreatywnych rozwiązań i pomysłów, w kolorostyce biura lepiej postawić na nasycone kolory kontrastujące z jasnymi barwami. Efekt ten można osiągnąć na przykład poprzez pomalowanie jednej ściany na intensywny kolor czy położenie ciekawej tapety. W takim wnętrzu można śmiało sięgnąć po jaskrawe, a nawet krzykliwe barwy, również intesywny niebieski lub zielony, równoważąc je jasnymi ścianami. Osiągnięty w ten sposób kontrast pobudzi twórcze myślenie.

Tym samym, choć kolorystyka wnętrz zakłada, że każdy kolor niesie ze sobą konkretną symbolikę i wywołuje określone emocje, w dużych przestrzeniach biurowych, ważniejsze od tego, jakim kolorem pomalujemy ściany, jest to, ile koloru zastosujemy i w jaki sposób.

 

Wybór „jaki kolor do biura” należy, jak w każdym aspekcie i dziedzinie Design, Design & Build czy aranżacji wnętrz, najważniejsze jest zastosowanie umiaru i balansu oraz zróżnicowania. Obiekty urządzone w całości w jednym kolorze lub jednym materiale mogą zrobić chwilowo spore wrażenie, ale dość szybko opatrzą się i znudzą. Z czasem, mogą również wzmocnić poczucie zmęczenia i usypiać, co powoduje, że nie sprawdzą się przy wielogodzinnej pracy. Złoty środek w aranżacji biura, jak w każdym aspekcie projektowania wnętrz tak w tematyce „kolorystyka wnętrz”, to zestawienie stonowanych kolorów z dodatkami w mocnych i jaskrawych akcentach. Takie zestawienie ożywia wnętrze biura, nadaje mu niepowtarzalnego charakteru, urozmaica je i sprawia wrażenie bardziej dopracowanego konceptu.

Kolor mebli również ma znaczenie

Ważne jest, aby pamiętać, że kolor w biurze i lokalu usługowym czy gastronomicznym to nie tylko ściany, sufity i podłogi.  Równie mocno jak kolor ścian w biurze i lokalach, na odbiór przestrzeni wpływają: kolory mebli, zarówno wolnostojących mebli jak i kolory zabudowy meblowej w biurze,  dodatki takie jak zasłony, tekstylia, elementy dekoracyjne jak rzeźby, obrazy czy nawet drzwi i okna. Oprócz kolorów nadawanych poprzez malowanie mebli czy wybór odpowiednich barw tkanin, kolor w aranżacji biura i lokalu usługowego można wprowadzić również za sprawą naturalnych materiałów: betonu, cegły, kamieni naturalnych, drewna, zieleni itp.

Ciekawa, niejednolita i niejednowymiarowa aranżacja biura, restauracji, sklepu czy lokalu usługowego sprawi, że wykreowane przez Ciebie wnętrze będzie zachwycało przemyślana kompozycją i klimatem.

Jak aranżacja kolorów ścian wpływa na pracowników?

Kolor ścian w przestrzeni biurowej i usługowej wpływa na nastrój. Inaczej czujemy się w ciemnym pokoju, gdzie dominują czerń oraz szarość, a inaczej w pełnym energii pomieszczeniu, którego ściany mają radosny ciepły kolor.  Sprawne operowanie kolorami pozwala wpłynąć na odbiór wizualny biura i lokalu. Jedne barwy nadadzą przestrzeni energii i luźnego charakteru, inne powagi i klasy, jeszcze inne sprawią, że biuro może nabrać intymnego charakteru. Znajomość psychologii kolorów i umiejętne ich stosowanie w biurze daje niesamowite korzyści.

Odpowiednia kolorystyka wnętrz może pozytywnie wpływać na wydajność, motywację i koncentrację pracowników oraz lojalność klientów; odwrotnie nieumiejętnie dobrana kolorystyka biura i lokalu może powodować rozdrażnienie i prowadzić do szybszego zmęczenia. Producenci mebli i dodatków dekoracji wnętrz oraz naturalne materiały dają profesjonalnym firmom Design & Build nieskończone możliwości doboru kolorów do właściwej aranżacji. Warto postawić na stonowane kolory, do których dodana zostania domieszka ekstrawagancji w postacji mocnych barw. Warto wprowadzić gdzieniegdzie „wściekle” kolorową tapicerkę na biurowych fotelach lub w tkaninach strefy wypoczynkowej z kanapami, zastosować intesywne, wielobarwne obrazy i tapety lub żywą, bogatą zieleń roślin. Jednak podstawa powinna zostać „spokojna” i harmonijna.

Jedynym ograniczeniem, i jednocześnie potencjalnie z ogromną korzyścią dla marki biura, lokalu usługowego lub gastronomicznego, jest zastosowanie kolorów, które będą spójne z identyfikacją wizualną firmy tak, by również aranżacja kolorów ścian i kolorystyka wnętrza podbijały świadomość i wartość marki.