Wyszukaj

Czy warto ponieść koszty inwestycji w biuro pod klucz?

Autor artykułu Redakcja GoodRoom

Wykończenie biura to niemała inwestycja, szczególnie gdy w grę wchodzi biuro w Warszawie lub innym dużym mieście. Każdy właściciel chce, by projekt budowlany biura jak i wnętrze siedziby spełniały jego potrzeby i dawały efekt sprzedażowy. Właściwa aranżacja lokalu biurowego, którą zaproponuje doświadczony architekt to niestety dopiero pierwszy etap długiego procesu wykończenia biura pod klucz. Warto przemyśleć powierzenie procesu wykończenia biura doświadczonemu wykonawcy, ponieważ, co bywa zaskakujące, koszty fit-out biura u zewnętrznego dostawcy bywają niższe niż realizacja we własnym zakresie. Sprawdź, jak to możliwe.

Biuro pod klucz z wykończeniem w Warszawie

Biura i lokale komercyjne pod klucz należą do najbardziej wymagających realizacji. Są to inwestycje na lata, szczególnie, gdy w grę wchodzi nietania lokalizacja jak Warszawa. Często bardziej opłacalna okazuje się realizacja z  profesjonalnym dostawcą Design and Build mimo, że wymaga poniesienia dodatkowych kosztów agencji pośredniczącej. Jak to możliwe? Jest kilka powodów.

Na czym polega kompleksowa usługa design and build?

Fit out, stosowany poniekąd zamiennie z pojęciem design &  build, jest usługą polegającą na dostosowaniu powierzchni do potrzeb właściciela lub najemcy. Jest to usługa kompleksowa – aranżacja przestrzeni, która jest w pełni dostosowana do preferencji i potrzeb klienta, dobór i montaż elementów wykończeniowych, modernizacja instalacji technicznych, prace wykończeniowe, zarządzanie projektem i dostawcami, kosztorysowanie i kontrola budżetu. A to wszystko jest realizowane przez specjalistów, co oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale również  generuje oszczędności i wymierne korzyści.

Co w związku z tym jest bardziej efektywne – samodzielna realizacja biura bezpośrednio z wykonawcą budowlanym czy realizacja projektu z dostawcą fit-out jako agencją pośredniczącą w procesie?

Aranżacja biura zgodnie z potrzebami i wymogami prawnymi

Aranżacja przestrzeni biurowej to inwestycja na lata, która powinna w pełni spełniać potrzeby inwestora i użytkowników. Część projektów wymaga, żeby urządzić lokal biurowy lub lokal komercyjny  z zastosowaniem materiałów odpornych na intensywne używanie lub/i z planem funkcjonalnym odpowiadającym na wymogi prawne. Aranżacja powinna również brać pod uwagę wzmocnienie marki danej firmy, jako jeden z elementów employer branding.

To wszystko sprawia, że inwestorowi trudno jest w sposób skuteczny samodzielnie zaprojektować biuro, które będzie: trwałe, nietuzinkowe, wzmacniające markę i zapewniające zgodność z wymogami prawnymi. Przeciętny wykonawca budowlano-wykończeniowy nie podejmuje się wyzwania projektowania biura, ponieważ z jednej strony nie ma takich kompetecji wewnątrz swojej organizacji, z drugiej – bardziej efektywne finansowo jest dla niego skupienie się na usługach, które zna i ma je zoptymalizowane operacyjnie, czyli wyłącznie wykonawstwie.

Kompleksowa realizacja biura w modelu Zaprojektu – Wybuduj gwarantuje urządzenie biura w najwyższym standardzie tak, by rozwiązania były zarówno praktyczne, jak i estetyczne oraz idealnie odzwierciedlały potrzeby i plany inwestora.

Oszczędności na (właściwych) materiałach

Praca z profesjonalnym dostawcą fit-out pozwala wygenerować oszczędności na negocjacjach materiałów ze stałymi dostawcami wyposażenia. Dostawca usług Zaprojekt i Wybuduj umożliwia korzystanie z atrakcyjnych cen oraz wysokich rabatów wynikających ze stałej współpracy. Inwestor korzysta z produktów wyselekcjonowanych i sprawdzonych w wielu realizacjach fit-out, które charakteryzują: jakośćwygląd i odpowiednia cena.  Nie ma takiej gwarancji w przypadku standardowego wykonawcy usługi wykończeniowej, ponieważ tego rodzaju dostawcy zazwyczaj pracują przy projektach nieskobudżetowych; ze względu na zakupy hurtowe mogą wygenerować pewne oszczędności na materiałach budowalnych, jednak te stanowią realtywnie małą część całkowitego budżetu projektu fit-out. Dużo cięższe w koszcie projektu są realizacje związane m.in. z zabudowami meblowymi, wysokiej jakości ladami recepcyjnymi, wykończeniami z kamienia naturalnego, czy elementy dekoracyjne w oświetleniu i ścianach przygotowane na specjalne zamówienie.

GoodRoom projektanci fit-out

Zarządzanie projektem Zaprojektuj – Wybuduj

Powierzenie projektu dostawcy Design and Build zaskakująco pozwala na wygenerowanie oszczędności również w zakresie zarządzania projektem. Pracownik biurowy, na przykład działu Logistyki lub Administracji, prowadzący projekt aranżacyjno-wykończeniowy samodzielnie, oczywiście może zrobić to bezbłędnie i skutecznie, ale jego pensja, stres związany z realizacją oraz ryzyko przedłużenia się projektu wynikające z małego doświadczenia w pracy z dostawcami materiałów i ekipami wykończeniowymi, generuje koszty znacznie wyższe, niż wynikający z tego pożytek.

W dodatku w tym przypadku inwestor ryzykuje utratą pracownika biurowego, ponieważ takie projekty potrafią być bardzo obciążające dla osoby spoza branży.

Dzięki firmom fit-out praca nad projektem jest bardziej efektywna. Profesjonalna firma fit out oferuje bogaty asortyment oraz swobodę i komfort wyboru wyposażenia i dostawców; ma sprawdzone kontakty z dostawcami; potrafi skutecznie prowadzić projekty aranżacyjno-wykonawcze i kontrolować koszty projektu wykończeniowego. Niekażdy, nawet najbardziej lojalny pracownik biurowy, ma odpowiednie doświadczenie i kompetencje.

Dodatkowo realizacja projektu z dostawcą fit-out pozwala na skupienie się na tzw. core biznesie inwestora, który może w czasie trwania realizacji fit-out wygenerować znacząco wyższe zyski z działalności operacyjnej niż oszczędności wynikające z samodzielnego wykonania biura.

 

Ile kosztuje biuro pod klucz w Warszawie?

Średniej wielkości biuro od 200-500 m2 w przypadku powierzchni w budynkach klasy A w Warszawie można wynająć średno za 65-120 zł/ m2 w zależności od lokalizacji. Przykładowo w biurowcu Widok Towers w Warszawie od 4346 euro (niecałe 20 tys. zł) za biuro o powierzchni 230 m2. Ceny biura za powierzchnię w biurowcu klasy B lub C w Warszawie zaczynają się od 30 zł/m2.

Cena wykonania biura pod klucz zależy w największej mierze od wyposażenia zawartego w projekcie, czyli standardu wykonania przestrzeni. Sama projekt biura przygotowany przez profesjonalną agencję architektoniczną lub projektantów wnętrz to zazwyczaj koszt między 25’000 a 70’000 zł netto przy średniej wielkości biura. Koszt usługi projektowania aranżacji zazwyczaj jest wyższy, jeśli dostawca wykonuje sam plan aranżacji, bez wykonawstwa. W przypadku realizacji fit-out, koszt projektu zazwyczaj zostaje niejako „wciągnięty” w pełny zakres realizacji i jest odpowiednio niższy, ponieważ zaangażowany zespół fit out i tak poświęca czas na wizje lokalne oraz ustalenia i negocjacje z inwestorem. To jeden z elementów oszczędności w pracy z dostawcą fit-out.

Średnio przyjmuje się, że koszt wykonania biura za metr kwadratowy zaczyna się od 1000 zł, ale, w zależności od standardu wykończenia, bywają realizacje z kosztem 5000 zł/m2. Dobry dostawca fit-out służy inwestorowi radą w zakresie opłacalności projektu wykończenia; potrafi doradzić, w które materiały i elementy warto inwestować, a na których można oszczędzić.

Koszt usługi fit-out może stanowić dodatkowo od 5 do 20% w wadze kosztów projektu aranżacyjno-wykończeniowego.

Co w takim razie jest bardziej opłacalne – samodzielna realizacja biura bezpośrednio z wykonawcą budowlanym, czy realizacja projektu z dostawcą fit-out jako agencją pośredniczącą w procesie?

Podsumowując oszczędności generowane w pracy z dostawcą fit-out biura pod klucz wynikają m.in. z:

  • stałej współpracy z dostawcami materiałów budowlanych i wykończeniowych i związanymi z tym rabatami;
  • skutecznych negocjacji z dostawcami już na etapie kosztorysowania;
  • większej trwałości i efektywności użytych materiałów;
  • efektywności i funkcjonalności aranżacji powierzchni biura, co przekłada się na wyższą wydajność i lojalość pracowników i klientów;
  • krótszych terminów realizacji projektu wykończenia biura i wyższej terminowości, co pozwala na szybszą przeprowadzkę;
  • umożliwienia inwestorowi i jego pracownikom skupienie się na podstawowej działalności operacyjnej firmy;
  • ograniczenia ryzyka inwestycji;
  • utrzymania gwaracji na sprzęt i wyposażenie zastosowane w projekcie fit-out;
  • ograniczenia stresu pracowników inwestora;
  • krótszych terminów dostaw;
  • niższych kosztów ekip wykonawczych;
  • niższa cena samego projektu aranżacji;
  • korzystania z know-how dostawcy w zakresie rozwiązań.

Oszczędności wygenerowane dzięki współpracy z profesjonalnym dostawcą fit-out  potrafią z nawiązką zrekompensować koszt zatrudnienia takiej firmy. Jednak, co najważniejsze, ograniczają ryzyko inwestora i minimalizują stres jego pracowników.