Zwierzę w biurze?
Starając się zmotywować pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej, pracodawcy szukają coraz to nowszych rozwiązań. W ostatnim czasie trendem stało się przychodzenie do biura wraz ze swoim pupilem. Jakie ma to zalety i wady?
Takie rozwiązanie nabrało popularności głównie przez pandemię i czasy home office. Okazuje się, że można połączyć pracę zawodową, a czasami nawet nadgodziny, z posiadaniem pupila. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jakie?
Zwierzę zintegruje pracowników
Po pierwsze, miła atmosfera oraz integracja pracowników, szczególnie tych nowych. Rozmowy wokół zwierzaka w biurze – „Jak wabi się pupil?”, “Jaka to rasa?” – to świetny argument do nawiązania kontaktu. A praca w przyjemnej atmosferze oraz z zredukowanym poziomem stresu jest bardziej efektywna. Badania udowadniają, że pies w biurze rozładowuje napięcie. Inny słowy zwierzę w biurze to atrakcyjny benefit dla pracowników.
(Więcej na temat sprzyjających warunków w biurze, czytaj: Zapobieganie depresji w biurze)
Złap oddech z pupilem
Kolejną zaletą jest motywacja do zrobienia krótkiej przerwy. Spacer z pupilem na świeżym powietrzu, sprawia, że pracownik wraca do powierzonych mu zadań z przewietrzoną i dotlenioną głową. Pracując kilka godzin w pozycji siedzącej, jest to dla nas zbawienne.
Pracodawcy "pet-friendly" częściej wybierani
Coraz więcej młodych pracowników zwraca uwagę na firmy pet-friendly jako jeden ze swoich atutów. Badania pokazują, że mając do wyboru dwóch nowych pracodawców, milenialsi wybierą firmę przyjazną zwierzętom, ponieważ ich zdaniem to pokazuje ludzką i przyjazną twarz pracodawcy. Przykładowo firmami z polityką pet friendly są: Nestle Purina, Amazon, Mars, Royal Canin, Google… i oczywiście GoodRoom.
Odpowiedzialność za pupila w biurze
Jednak nie we wszystkich aspektach jest tak kolorowo. Nie wszystkie budynki mają w swoim regulaminie udogodmienia “pet friendly”. Większość biurowców klasy A zabrania wprowadzania zwierząt. Zmiana takiego zapisu jest możliwa. W przypadku budynków klasy B lub prywatnych nieruchomości łatwiej jest wynegocjować tego rodzaju warunki.
Przyprowadzenie pupila do biura musi być także odpowiedzialne. Zadbanie o sierść, zapewnienie legowiska, karmy, miski z wodą, a także zabranie ulubionej zabawki, zapewni komfort pupilowi i wszystkim z jego otoczenia.
Musimy pamiętać, że nie możemy nikogo zmusić do obcowania ze zwierzętami. Niektórzy mogą być uczuleni na sierść, a inni po prostu nie lubić zwierząt. Obustronna zgoda pracodawcy i wszystkich pracowników na obecność zwierząt jest konieczna.|
Foto: unsplash.com